e-Mail

Mailové účty jsou přístupné přes POP3 a IMAP4, pro přístup můžete zapnout SSL
Přihlašovací jméno je vždy celá emailová adresa, heslo byste měli vědět
jméno serveru můžete použít buď node9.org nebo vasi domenu na tomto serveru, výsledek je stejny

Webmail je na adrese https://node9.org/squirrelmail
Ten k vašemu účtu přistupuje jako IMAP klient což be uúvahu při práci se složkami. Odhlasuje-li se vam Squirrelmail nahodne i kdyz s nim pracujete, nastavte si ve Folder preferencesvolbu Au Refresh Folder list na 10min nebo mene.topod.

SMTP server pro odesílání není externimi postovnimi klienty přístupný (kvůli spamu), použijte SMTP adresu kterou vám dá váš internetový provider.


e-Mail administrace

K administraci slouží Postfix admin, kde si uživatelé mohou změnit heslo a administrátoři domén přidávat mailboxy a aliasy.
Postfix admin má různé administrační módy tak čtěte, v jakém se zrovna přihlašujete.
Jednotliví uživatelé kteří si chtějí změnit heslo nebo upravit aliasy se hlásí zde
https://node9.org/postfixadmin/users/
Administrátoři domén zde
https://node9.org/postfixadmin/

V případě že zapomenete heslo apod. kontaktujte napřed svého administrátora domény (většinou ten kdo pro danou doménu na node9 domlouval hosting), ev. administrátora serveru

Pokud přecházíte z jiného hostingu na node9, vytvořte si všechny emailové účty napřed!

POZOR: Mailbox je "fyzická" schránka kam chodí maily. Aliasy jsou další jména (adresy), pod kterými server akceptuje mail a předává jej do souvisejícího mailboxu. Z mailboxu si je uživatel vybírá pod jedním jménem a heslem. Jinými slovy alias je virtuální schránka s nastaveným forwardem na jinou adresu.
Administrační účet, který dostanete od admina node9, neznamená ještě fyzický mailbox!

POZOR: Při vytváření mailboxu v Postfix adminu se může objevit chyba že mailbox nebylo možné vytvořit. To je pravda, protože mailbox v tu chvíli ještě neexistuje, skutečně je vytvořen až při přijetí prvního mailu, takže přihlásit se k účtu přes POP3 nebo webmail můžete až poté, co na danou adresu někdo pošle první mail.

SPAM

Na node9 je dorucovani emailu transparentni, vsechny zpravy pro konkretni adresu jsou ulozeny do daneho mailboxu. Nepouzivame zadne filtrovani, cenzurovani nebo jiny mechanismus pro automatizovane cteni prichozi posty. Jestlize pouzivate preposilani jinam, je mail v takovem pripade predan s novou adresou SMTP serveru relay.inway.cz a na node9 se neuklada. Pro uzivatelskou kategorizaci a filtrovani zprav je we SquirrelMailu nekolik moznosti (v Options). Napr. BayesSpam je inteligentni filtr ktery naucite co je spam a co neni, pro kazdou domenu je oddelena databaze vzorku mailu, v ramci stejne domeny je tedy mozne spojit sily.

FTP, SFTP, SCP, SSH

FTP na node9 neni. Uzivatele se serverovym loginem se mohou pripojovat pomoci SSH a pro prenos souboru pouzit SFTP nebo SCP klienta (WinSCP, Fugu apod.).

DNS

DNS servery nedisponujeme. Pro domeny je potreba pouzit DNS registratora domeny, da se doporucit treba domena.cz (Ignum) s bezplatnou webovou administraci DNS. Udaje pro registratora nebo vlastni nastaveni zonoveho souboru:
@ IN A 213.151.89.120
* CNAME node9.org.
@ IN MX 10 node9.org.
@ IN MX 20 node9.org.
... NS podle providera, misto node9.org jmeno dane domeny


Darwin Streaming Server

Opensource server od Apple, streamuje formáty MOV, MPEG4 a audio MP3 (kompatibilní s Icecast 1).

Je přístupný na adrese http://stream.node9.org/<mountpoint>
(IP adresa je 213.151.89.122)

Server nepoužívá RTSP protokol, protože je s ním problém na firewallech, streamuje se přes HTTP.
QuickTime Streaming Server Administrator's guide (PDF)

DSS - streamování z archivu

Home pro DSS je na serveru adresář  /home/MEDIA
Tam má každý subjekt svůj podadresář kam by měl mít přístup pro nahrávání (video) souborů. Soubory musí být "hinted for streaming", při jejich vytváření je třeba v QuickTime zapnout tuto volbu. Je zapnuto streamovani na HTTP portu 80
Po nahrání např. souboru test.mov do /home/MEDIA/lemurie je tento streamovaný na adrese
http://stream.node9.org/lemurie/test.mov

DSS - streamování MP3

V streamovacím programu (např. Muse), nastavte adresu serveru stream.node9.org, autentizaci Icecast 1 a streamovací heslo "mp3".
Mountpoint pro streamování nesmí být používaný žádným jiným live streamem nebo playlistem. Jejich seznam je na homepage node9.org.


Helix streaming server(nebezi, nebude jiz podporovan)

Free server z helixcommunity.org, streamující formáty Real Media.
Soubory pro streamování lze nahrávat stejně jako pro DSS do /home/MEDIA a jsou pote dostupne na adrese
rtsp://stream2.node9.org